Μηδεια- μουδανια

η κακοκαιρία μήδεια έφερε χιονοπτώσεις.
η πιό οψιμη χιονόπτωση στα νέα μουδανιά από τότε που μένω εδω. το προηγούμενο ρεκόρ ήταν στον υπέροχο χειμώνα του 2012 στις 9 φεβρουαρίου τότε με 5 εκατοστά χιονόστρωση.

το σάββατο είχαμε χιονοπτώσεις από τα θερμά μέτωπα της διαταραχής και την κυριακή από την είσοδο του χαμηλού στο αιγαίο
στην πρωινή εξαρση με αρνητική θερμοκρασία που έφτασε τους -1,3 βαθμούς βάλαμε 3 εκατοστά στις έυκολες επιφάνειες σε χόρτα κεραμίδια κλπ.

P1110376

P1110372

P1110369

P1110361

P1110359

P1110358

P1110357

P1110356

P1110355

P1110354

kαι ενα βιντεάκι από την πρωινή εξαρση σε 1080 ανάλυση

3 ημέρες χιονόπτωσης φέτος.

Ειναι κάτι διαφορετικό, μας κανει χαρούμενους έστω και λιγο

snapshot-2021-02-15

kai h doορυφορικη. η γνωστη τρυπα χα χα. βασικα μας εκανε ζημια ο αερας το πρωι. εγω σε γλαστρες εχω ακομα χιονι

Κλαίω από τα γέλια, η πιο αχιονη περιοχή της Βορείου Ελλάδος ΤΕΛΟΣ.

υπαρχει και τρυπα πανω απο την καλικρατεια. και η μιση σιθωνια.εχω διαβασει στο ιντερνετ οτι και η νεα φωκαια κραταει δυσκολα χιονι απο ντοπιους.η τρυπα μας ειναι πολυ μεγαλη δεν πιανει μονο τα μουδανια.

Η τελευταία τρύπα που θα εκλεινε αν προλάβαινε και εαν χιονιζε καλα είναι Μουδανιά Πορταριά διονυσιου σήμαντρα. Η τελευταία τρύπα του ζουρνά που λενε😁

Μόνο με μέτριο επιφανειακο βδ ανεμο και τουλάχιστον -3 Θεσσαλονίκη για να έχουμε εδώ -1 με -0,5 βλέπουμε χιονοστρωση, πιο εύκολα πιάνεις το τζοκερ😁

χθες χιονιζε το πρωι με Β-ΒΑ . για πρωτη φορα

χθες το πρωι η θεσσ ειχε -3 εμεις -1,3 στο πιο πολυ.

Στο βόρειο κάτι έριχνε με -0,5 όταν γινόταν βδ έριχνε πολύ και εστρωνε κατιτίς με -1.5 στο βα νιφαδιαζε με +0,5, όλη την μέρα ήμουν στο κτήμα και παρακολουθούσα τον σταθμό , πολλές εναλλαγές ανέμων αν ήταν από την αρχή βδ θα μιλούσαμε για χιονοστρωση καλη

to πρωι εδω στον σταθμο Β-ΒΑ ειχα. το παρατηρουσα συνεχεια. την νυχτα κατα τις 5 που επιασε το πρωτο ειχα ΒΔ.ηταν ψιλοπεριεργη η φαση, και το απογευμα που εκανε παλι μια εξαρση ηταν με Β

Άρα μόνο με βδ ρίχνει καλό χιονι όπως Σοφία και ο άλλος πως τον λενε, να φέρνει αρκετο κρύο από σαλονικα , και τα υγρασιονεφη ανεμπόδιστα από νδ, Ν, να. Το ίδιο και σαλονικη μόνο που εκεί πιάνει ο Βαρδάρης πιο γρήγορα και ερχετε καρφί χω ρις καρδιες κλπ

ναι αλλα η πιο καλη εξαρση του πρωινου-που το ετρωσε οτι εστρωσε ηταν με Β-ΒΑ χθες. με πολυ αερα και αυτος ηταν ο λογος που δεν επινε κατω. αφου εχω ακομα χιονουρες σε σημεια κι ας πηγε η μεγιστη σχεδον 6 βαθμους.

Αν είσαι ευχαριστημένος με αστείο χιονισμα κάνω πάσο, αυτό έχει ο βα , ένα μπαμ όσο υγρασία έχει από πανω και τελος , όλα τα στέλνει απέναντι κατερινη κλπ

ευχαριστημενος. εμενα μου αρεσει να χιονιζει οσο και να ριξει. απο νιφαδισμα και οσο παει. η περιοχη ειναι μειονεκτικη θελει ειδικες συνθηκες να χιονιστει. χαμηλο κολητα στον θερμαικο οπως στην σοφια. οι ανθρωποι που χτισαν παντως αυτην την πολη ηταν σοφοι. πως καταλαβαν οι μικρασιατες απο τα καραβια οτι η τοποθεσια ειναι προφυλαγμενη απο τον καιρο.

Εγώ είμαι ευχαριστημένος από 5ποντο και πάνω, αν είναι να νιφαδιαζε η να μην στρώνει καλύτερα να έχει ήλιο, μου αρέσει το
ολικο χιονοστρωσιμο και ο ανοιξιάτικος ηλιος

οταν ψαχναμε το σπιτι ειχα βρει στην καλικρατεια φθηνα σπιτια αλλα σαν την αθηνα στενοι δρομοι και να βλεπεις το απεναντι σπιτι.ηξερα οτι εχει χιονιζει πιο καλα αλλα εδω αυτο που ανοιγω το παραθυρο και βλεπω απεναντι δεντρα και το παρκο δεν πληρωνεται με τιποτα. εντω μεταξυ πριν μετακομισουμε εδω διαβαζα στο νετ οτι στα μουδανια δεν χιονιζει ποτε χε χε. ακομα ειχα διαβασει καπου οτι και στο 88 ειχε ριξει χιονονερο εδω. παει σκεφτομουν δεν θα ξαναδω χιονι χα χα. αλλα παλι ελεγα μεσα μου ειναι δυνατον να μην χιονιζει καθολου; οταν ειδαμε αυτο το σπιτι το ερωτευτηκα αμεσως.μου αρεσει και η ατιμη η θαλασσα.

Εγώ πάλι; σωγαμπρος, άφησα την χιονομανα καλαμαρια, και ήρθα στη χώρα που δεν χιονίζει ποτε, χαχα είναι που είναι χαλκιδικιωτισα δεν μπορούσε να ναι 25 χλμ βορειότερα χαχα

xa xα ολος ο καλος κοσμος στα μουδανια ειναι