Το τέλος του κορονοϊού

Απο οτι φαίνεται δεν υπαρχει αλλος ιος στην Ελλάδα. Νομιζω είναι παρα πολύ δύσκολο να κολλήσει κάποιος πλεον αφού τον έχουν ελαχιστοι, 20 κρούσματα αναφέρουν.
Ο κόσμος έμεινε μέσα ο ιος πέθανε στο δρόμο.

Το στεναχωρο είναι μαθαίνουμε απο ανθρώπους στην Ελλάδα οτι φοβούνται να βγουν εξω ακόμα. Αυτοι οι άνθρωποι θέλουν υποστήριξη τώρα να καταλάβουν σιγά σιγά οτι πέρασε η μπόρα.

Όσο για το φθινόπωρο που λένε θα ξαναέρθει ο ιος, προσωπικά δε πιστεύω οτι θα καταφέρει να μας καθηλώσει έτσι.

Και τέλος ειμαι πολυ τυχερός που έγινα μάρτυρας αυτής της περιόδου εγκλεισμού στην Ελλάδα.

Εδώ που ζούμε ακόμα ακόμα πλένω με σαπουνι σχολαστικά οτιδήποτε ψώνια μπουν στο σπίτι. Μάσκες δε φοράμε εξω πουθενά αλλά κραταω τεράστιες αποστάσεις.
Στην Ελλάδα δε θα επλενα τίποτα τώρα. Εδώ το κάνω γιατί ειναινκαι βρωμιαρουληδες πέρα του ιου.

Πλησιάζει η ώρα The time soon will be right.

Κι όμως, το προφίλ του ιού (σχετικά χαμηλής επικινδυνότητας αλλά υψηλής μεταδοτικότητας) σημαίνει το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή ότι δε θα είναι εύκολο να απαλλαγούμε. Ήδη η χαλάρωση των μέτρων έδωσε τα πρώτα «αποτελέσματα»

Ακόμα και με μεγαλύτερη ένταση να χτυπήσει ο ιός, μπορεί να μην υπάρξει νέο κλείδωμα γιατί έχει αποκτηθεί εμπειρία και υπάρχει κάποια επιφυλακή πλέον. Μπορεί να έβρισκαν άλλες λύσεις.

Γιατί το λες;

Παρ’όλα αυτά δεν κατάφερε να κάνει μεγάλη ζημειά στη χώρα μας. Ίσως το καλοκαίρι να ζήσουμε ιστορικές στιγμές όμως…θα δούμε…

Το λέω γιατί στην Ελλάδα υπήρξε πραγματικό lockdown, στη Νορβηγία δεν έγινε κάτι τέτοιο να μη μπορείς να βγεις απο το σπίτι. Και γιατί είναι κάτι που συμβαίνει μια φορά στα 100 χρόνια που λέμε…
Είναι σημαντική μαρτυρία αν κάποιος ήταν στην Ελλάδα το ξαναλέω, στη Νορβηγία ηταν πολυ πιο απλα τα πραγματα(αρχικα τους εκλεισαν και εκει αλλα απότομα υπηρξε μεγαλη αυξηση αυτοκτονιων και κατάθληψης και τους αφησαν ελευθερους).

Σ’ αυτή τη φάση η Ελλάδα τα πήγε περίφημα σε σχέση με τις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Το θέμα είναι τι θα γίνει στη συνέχεια. Για το καλοκαίρι προσωπικά δεν αναμένω μεγάλη έξαρση κυρίως λόγω της πολύ αυξημένης υπεριώδους ακτινοβολίας και της έκθεσης μεγάλου μέρους του πληθυσμού καθημερινά σ’ αυτή. Βέβαια καθοριστικής σημασίας είναι η συμπεριφορά του πληθυσμού.

Μα έχω την εντύπωση ότι και στην Ελλάδα μπορούσες να κυκλοφορήσεις κανονικά για το «ευ ζειν» κρατώντας τις αποστάσεις από τους άλλους (περίπατος, ατομική άθληση). Δεν ήσουν υποχρεωμένος να περνάς όλη τη μέρα σου κλεισμένος στο σπίτι. Αν δε κάνω λάθος αυτό έγινε μόνο στην Ισπανία.

Μου κάνει εντύπωση αυτό. Θα έλεγε κανείς ότι ντόπιοι τουλάχιστον, που είναι συνηθισμένοι (πιθανόν και γενετικά) σε συνθήκες εγκλεισμού λόγω του μακριού και σκοτεινού χειμώνα της χώρας, θα ήταν πιο ανθεκτικοί. Αλλά φαίνεται ότι δεν είναι έτσι.

Κανονικά δε μπορούσες να κυκλοφορήσεις στην Ελλάδα, θα πας μια φορά για σουπερ μαρκετ, μια φορά το σκύλο, αυτα ηταν τα πολυ συνηθισμενα. Ετσι κι αλλιως τα περισσοτερα καταστηματα ηταν κλειστα. Στη Νορβηγία δεν υπηρξε κατι τετοιο, δεν εκλεισαν μαγαζια εκτος γυμναστηριων και κατι αλλα, οι αποστασεις στο 1μ. το τυπικο. Το πέρασαν πολυ light.

Είναι πολύ ευαίσθητοι άνθρωποι ειδικά για την ρουτίνα τους, στη Νορβηγια κυριαρχει η ρουτινα και αν αυτη χαλασει τοτε…

Υπηρξε αυξηση στο αγχος και την καταθλιψη εδω λογω κορωνοιου γι αυτο και δεν θα ηταν επιτρεπτο ενα κλεισιμο καθολικο της χωρας. Θα υπηρχε αυξηση της αυτοκτονιας

The Department of Psychology at the University of Oslo has conducted a study showing a two- to three-fold increase in symptoms of anxiety and depression during the corona crisis.

The findings are based on a representative survey of 10,084 adults in Norway, reports NRK. The researchers looked at the first three weeks with infection control measures.

“As in previous major pandemics, we see a clear increase in anxiety and depression symptoms,” says Omid Ebrahimi, a research fellow at the Psychological Institute at UiO, and leader of the study.

“It is very important to mention that for most people, this will be temporary when the measures are gradually eased, but for some, these symptoms will have long-term consequences, and we will continue to monitor this,” says Ebrahimi to NRK.

At the same time, Kirkens SOS reports a 25 per cent increase in the number of inquiries compared to the same period last year. The number of people calling the emergency phone with suicidal thoughts has doubled.

Δεν υπήρχε όμως καραντίνα, όπως έγινε αλλού. Μπορούσες να βγεις όποτε ήθελες και για όσο ήθελες, ακόμα και με τους περιορισμούς που επιβλήθηκαν, κι ας ήταν κλειστά τα μαγαζιά. Δεν περίμενες καμία κυβέρνηση να αποφασίσει τι και πότε το χρειάζεσαι για να στο φέρει στην πόρτα σου, ενώ βρισκόσουν έγκλειστος στο δωμάτιό σου.

Μου κάνει εντύπωση πάντως, ακόμα περισσότερο τώρα που λες ότι ήταν θέμα σπασίματος της ρουτίνας.

Δεν ξέρω τι να πω. Ή εγώ είμαι θηρίο ή εκείνοι είναι πολύ ευαίσθητοι. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει η κοινωνική φύση του ανθρώπου στη μέση αλλά δεν περίμενα τόσο μικρές αντοχές. Πραγματικά.

Η περίοδος κλειδώματος είχε ιδιαίτερα ευεργετική επίδραση πάνω μου. Ηρέμησα, χαλάρωσα. Ας μην υπήρχαν μόνο οι θάνατοι και τα προβλήματα με την οικονομία, κι έβγαζα άνετα 3-4 διμηνιαία κλειδώματα το χρόνο (κάθε χρόνο) :upside_down_face: :smiley:.

1 Like

Εγώ πάντως εάν καθόμουν μια και μόνο μέρα μέσα θα πάθαινα κατάθλιψη Είμαι παιδί του έξω και της φυσης θελω να αναπνέω φρέσκο αέρα σαν τα αδέσποτα σκυλια😁, και όταν λέμε έξω δεν σημαίνει καφετέριες και μπιτσομπαρα αλλά να γυρναω οπουδήποτε αλλου