Σύστημα υγείας Νορβηγίας και άλλα τραγελαφικά

Εδώ και μια εβδομαδα έχουμε ενα φιλο στο νοσοκομείο, άδικα. Ευσι έμαθα τι παίζει με τα ράντσα κλπ. Παλι καλά που βάζουν ράντσα δλδ και δε λένε συγνώμη πάρτε δρόμο δεν έχουμε κρεβατια

ρατζα στην νορβηγια;

Ράτζα; Αυτό δεν είναι σοβαρό. Το οτι πας να σου κόψουν τα νύχια και μπορεί να πεθάνεις είναι σοβαρό. αν μπεις για οποιοδήποτε λόγω σε νοσοκομείο δε γλιτωνεις, σε έχουν ξεκανει οι σκιτζηδες. Όλοι εδω το λένε αυτο. Ουτε για να μου κόψουν τα νύχια δε κάθομαι. Οι άνθρωποι με λιγες ώρες διαβάσματος γίνονται χειρουργοι και γιατροί.

Αν ειναι κάποιος που έχει αντίθετη άποψη του πληρώνω τα έξοδα να κανει εδώ ενα χειρουργείο. Αρκεί να βάλει τα έξοδα αυτά στη διαθήκη για μένα, αν γλιτώσει δε θέλω τίποτα :rofl:

οι σκανδιναβικες χωρες μας ελεγαν παλια οτι ειχαν προτυπα συστηματα υγειας, μυθος ηταν ;

Ο μεγαλυτερος. :mega:
Τα ίδια συμβαίνουν και στη Σουηδία, έχω ένα φίλο/γνωστό Έλληνα και μιλαμε συχνα, η γυναικα του εργαζεται ως γιατρος σε νοσοκομειο, οδοντιατρος. Θέλουν / ψαχνουν να φύγουν.

Καλοοοο :stuck_out_tongue_winking_eye: :laughing: :sweat_smile: :rofl: :joy:

Ερχεται τριημερο χαρας καρναβαλι, κουλουμα και τρομοκρατουν τον κοσμο να μην κανει καρναβαλι, ενω οντως μεσα στο μετρο ή στον ηλεκτρικο υπαρχει μεγαλυτερος κινδυνος. Αλλα και τρομοκρατουν τον κοσμο και συναμα γλυτωνουν εξοδα για το στησιμο του καρναβαλου. Ρε ουστ :angry:

Τα νοσοκομεία ειναι πρότυπα απο την άποψη εχουν μέσα πιάνο με ουρά, κομπιούτερ για επισκέπτες, αναπαυτικά καθίσματα, αυτόματους πωλητές για την κάθε μαλάκια, φανταστικά κτίρια.
Όμως ρε γαμωτο αυτά δε κανουν κανέναν καλά. Ο άρρωστος δε θέλει πιάνο στο σαλόνι του νοσοκομείου, ενα καλό χειρουργό θέλει, τι καλό; Απλα τα βασικά. Και αν δεν έχει πιάνο δε πειράζει δε θα πούμε τίποτα…
Και υπόψιν όλες αυτές οι καλοσυνες έχουν μπει μέσα γιατί κάποιοι τρώνε, πλέον ξέρω τα παντα.

Εγω θελω πιανο και κλαρινο στα νοσοκομειο να χαλαρωνω :joy:.Βρε τι μαθαινουμε και εγω νομιζα οτι ηταν προτυπα, αλλα αμα δεν εισαι εκει να τα ζεις δεν τα ξερεις

Φωτο απο το ίντερνετ, το νοσοκομειο της πολης μας.

images

Απιστευτο,δεν ξερω , να γελασω η να κλαψω

Γελά γελά :rofl: κανει καλο

Διαχώρισα τις δημοσιεύσεις για να μείνει οσο καθαρό γίνεται το άλλο το θέμα με τον ιό.

Αυτός ο φίλος μας είναι μια εβδομαδα τωρα στο νοσοκομειο. Σε αυτο το διαστημα τον εχουν κανει 3 φορες εγχειρηση. Μπηκε για να του βγαλουν κατι πετρες που δημιουργουνται στο λαιμο.
Στο πρωτο χειρουργιο δεν μπορεσαν να τις βγαλουν και τελικα του εβγαλαν τον ενα σιελογωνο αδενα.
Επαθε μολυνση και τον ξαναανοιξαν.
Προχτες τον ξανα ανοιξαν να του βγαλουν τις πετρες ματαια ομως…

Ενδιαμεσα τον ειχαν και 24 ωρες σε αφασια λογω τις μολυνσης.
Η μολυνση συνεχιζεται εδω και 6 μερες, δε μπορουν να τον κανουν καλα.

Ο διπλανος του μπηκε για διαφραγμα, τωρα δε νιωθει τιποτα στο αριστερο μερος του προσωπου αν καταλαβα καλα.
Ο θεος βοηθος.

Ο φίλος μας επέστρεψε σπίτι του εχτές, επιτέλους

Να υποθέσω ζωντανός και αρτιμελης

1 Like

ναι ευτυχως, παιρνει αντιβιωση ομως