Δεκεμβριος 2019

αρωμα χειμλωνα σήμερα 4 δεκεμβριου. τα πρώτα χιόνια σε πολύγυρο αρναία και ταξιάρχη. σε εμάς 20 χιλιοστά βροχής.νά βασίλη πως βρέχει πολύ με ΒΑ.

Ειμασταν θεσσαλονικη στη αγια βαρβαρα στην τουμπα, εκει ειχε βορειο ανεμο βροχη και 4 c το δαγκωσαμε στην κυριολεξια,τωρα παω στο κτημα να δω τι εδειξε ο σταθμος

ιδια κακοκαιρια με τον ιανουαριο του 2010 που μεσα στην νυχτα ειχε 10ποντο στο κολχικο και 5ποντο στην θεσσαλονικη. τοτε εμενα πανω ακομα. εδω τι εκανε θυμασαι;

Μουδανια αν θυμαμαι καλα αμαξια χορτα,απο νεα πλαγια μεχρι σωζοπολη πετσα παντου και σπο καλλικρατεια μεχρι θεσσαλονικη οπως λες γυρω στο 5αποντο που οσο πηγαινες δυτικα ειχε πιο πολυ

Με αυτη την μικρη προσθηκη στο βροχομετρο αγγιξαμε την τελειοτητα,τωρα πλεον μπορω να κοιμαμαι ησυχος οσο και να βρεχει χαχαχα20191205_132245 20191205_131819

Τελικα τον χειμωνα η δουλεια στον δρομο χωρις να κινησαι ,σε ενα μερος συνεχεια 12 ωρες ειναι λουκι,υπηρξαν στιγμες που ανα πολησα το καλοκαιρι χαχα.Τωρα την αλλη βδομαδα τριανδρια του αγιου σπυριδωνα, και αποτι βλεπω παλι τον ιδιο καιρο θα κανει. Τον χειμωνα ειναι να καθεσε και να απολαμβανεις,δεν ειναι για δουλεια χαχα20191204_130226

βαλε και σκουφο χε χε . αναπολησες το καλοκαιρι διαβαζω καλα; ακομα δεν αρχισαμε

Ναι, πήγα πήρα ένα καπέλο με αυτιά γούνινο σαν αυτό που φοράνε οι Εσκιμώοι, όσο για την αναποληση του καλοκαιριού, κάτσε 12 ώρες έξω και τα λέμε μετά χαχαχα

16 εδω και 2 μερες. ερχεται ομως διημερο μουλιασμα

Απο οτι δειχνει θα βρεξει αρκετα σε ορισμενες περιοχες, νομιζω ειναι και η Αττικη μεσα

35mm η κυρία Διδώ μέχρι τώρα, Ο μετ και ο σταθμός εξαφανίστηκαν, δεν ανανεωνουν

ta φτυσε ο υπολογιστης που ειχα τον σταθμο μετα απο 14 χρονια. θα προσπαθησω να ανεβασω τον σταθμο αργοτερα. γυρω στα 40 εχει ριξει αλλα το βροχομετρο κανει νουμερα.

+2.5μμ του μεσημεριου=37.5μμ σύνολο. Αντε φτάνει, να στεγνώσουμε καμιά 10αρια μέρες, και να ρθει το καλό τον γεναρη.Ενα και να καίει χαχα

εχουμε και του σαββατου

πανσεληνο εχουμε σημερα μαλλον! φευγοντας απο το ησυχαστηριο μου, ηλιος του μεσονυκτιου (upload://1Tw8EYHsI1YAA6g2VCDr2PCj4kt.jpeg) 20191212_18062920191212_180230

Πολλές ζημιές ειχε αυτη η κακοκαιρια :grin:

ο σταθμος συνεχιζει μεχρι νεωτερας με το λαπτοπ μου

https://kairos.moudania.com/live/ τα οργανα
https://kairos.moudania.com/ η κεντρικη με τα στατιστικα

1 Like

Αυτό που μου κάνει εντύπωση με το weewx είναι που ξεκινάει αυτόματα οταν ανοίγω το λάπτοπ χωρίς να έχω κάνει κάποια επιπλέον ρύθμιση

Είσαι στο σωστο δρομο :+1:

για δωσε ιδεες και για την καμερα. το προγραμμα ispy που ειχα ενω λεει οτι ειναι open source εχει εκδοση μονο για windows.