"έκαψα" το λάπτοπ μου

Ναι, χτες έκαψα το φορητό μου.
Αυτό το παλιό ροζ λάπτοπ που είχα βρει και το είχα επισκευάσει μπαταρία,ανεμιστήρα, επεξεργαστή, τροφοδοτικό.
Το χειμωνα πέρσι του είχα χαλασει το touchpad και τις 2 απο τις 3 θύρες usb και στη μια είχα το ποντίκι.

Χτες ήθελα να συνδεσω 1 στικακι, ενα σκληρό δισκο και το ποντίκι και στη μοναδική θύρα έβαλα ενα hub με ρεύμα αλλά εκανα το λάθος και έβαλα 12v αντί 5v. Ο υπολογιστής έκλεισε και για να ανοίξει έβγαλα τη μπαταρια, κράτησα πατημένο το power για 1 λεπτο και ξαναεβαλα τη μπαταρία.
Μόλις ξανασυνδεσα το ρεύμα 12v ξανά έκλεισε.
Απο τοτε η θύρα δεν λειτουργει και ο υπολογιστής δεν λειτουργει πολύ σωστά.
Προσοχή λοιπον τι ρεύμα βάζουμε στην τροφοδοσία του USB hub, όχι πανω απο 5v

δεν το λες λαθος αυτο ελεος. δεν ειδες το τροφοδοτικο τι ρευμα ειχε και τι ηθελες; μονο 5 βολτ ηθελε ;

Ουτε καν το σκέφτηκα. Θα έπρεπε…

Μιλάμε τώρα βάζω πραγματα στη θύρα και δεν αναγνωρίζει τίποτα. Αν βάλω στικακι μνήμης σε 5’ αναπτύσει θερμοκρασία που δε μπορω να το πιάσω ξανά για λίγο. Ίσως στρωθω να επισκευασω τις αλλες δυο χαλασμένες θύρες μπας και το αναστησω. Λειτουργει αλλά χωρίς θύρες USB δε μπορείς να κανεις πολλά.

Ωραια, 1 τραυματιας σοβαρα ,και 1 μισοπεθαμενος μεχρι στιγμης

Και οι υπόλοιπες θύρες USB τα ίδια συμπτώματα έχουν. Συνδεσα την ταινία/καλώδιο που είχα ξεχασει την προηγούμενη φορά που το είχα ανοίξει αλλά δε παιζει τίποτα και κανουν υπερθέρμανση.

Και το δικο μου το κειμηλιο απο υπερθερμανση πηγε